Skatteret.
Retssikkerhed mangler i DK.

 

 

Domsmyndighed, kvalitet.

Jyllandsposten -2002

Af Jesper Berning dr. jur.

Om VM og dommere i retten Lige vilkårligt / usikkert
Dommerne rammer også vilkårligt
Jævnført med de aktuelle VM mesterskaber anfører Jesper Berning, at det er lige så almindeligt i retten. Forskellen på Vm og reten er at der ikke er et Tv på til at afsløre fejlen.

"Jeg erindrer fra mine unge dage frustrationen over, at Højesteret i en dom udtalte, hvad appellanten havde gjort gældende - og tilsidesatte det - uden at oplyse, at det var dokumenteret via en artikel i Næstved Tidende. Forholdet var nærmere det, at appellanten hævdede at ahve fudnet på et produktnavn, hvorom sagen drejede sig, hvilket modparten bestred.

Artiklen i Næstved Tidende dokumenterede klart, at modparten løj, men det passede åbenbart ikke Højesteret, som derfor i sin dom valgte at udelade dette bevis.??

VM og afgørelser

Jeg kan garantere, at de tilfælde, hvor sagsfremstillingen i en af en dansk domstol afsagt afgørelse ikke har noget med virkeligheden at gøre fuldt ud modsvarer fodbolddommernes ignorering af de kendsgerninger, som vi alle kan iagttage på vort TV.
  Kontakt

  Email